Jacek Cygan poprowadzi 11. Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy

W piątkowe popołudnie w gościnnych progach City Hotelu odbyła się konferencja prasowa poświęcona 11. edycji Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy, której gościem specjalnym był Jacek Cygan. W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wziął także wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, przedstawiciel krakowskiego Teatru Barakah Paweł Wolsztyński oraz dyrektor festiwalu Krzysztof Wolsztyński.
Spotkanie rozpoczął dyrektor festiwalu, który powitał przybyłych gości oraz przedstawicieli mediów. „Cieszę się, że jedenaście lat temu rozpoczęliśmy ten festiwal. Staramy się, aby do Bydgoszczy przyjechały największe gwiazdy. W tym roku zmieniliśmy trochę formułę festiwalu, dołożyliśmy także przedstawienia teatralne, aby wzmocnić siłę naszego festiwalu, rozbudować go. Dodatkowo gospodarzem festiwalu będzie Jacek Cygan. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy zobaczą spektakle i koncert galowy uwierzą, że warto być razem z nami, a przede wszystkim z Andrzejem Zauchą.” – powiedział Krzysztof Wolsztyński.
Cały festiwal jest obecny w województwie kujawsko-pomorskim od 11 lat i wspiera go między innymi Urząd Marszałkowski. Z ramienia tej instytucji na konferencji pojawił się Zbigniew Ostrowski, prywatnie pasjonat muzyki Andrzeja Zauchy. „Pracując w 2009 roku w bydgoskiej Operze Nova przyjąłem na rozmowę dyrektora festiwalu Krzysztofa Wolsztyńskiego, który przekonywał mnie do organizacji pierwszej edycji Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy. Wahałem się, ponieważ miałem problem z uwierzeniem, jak człowiek, który zajmuje się sportem chce zapełnić największą salę w operze. Dziś muszę posypać głowę popiołem, ponieważ od jedenastu lat widownia podczas festiwalu jest wypełniona. Sukcesem jest także to, że co roku festiwal staje się szansą na rozpoczęcie kariery dla wielu młodych wykonawców. Z dumą muszę przyznać, że Urząd Marszałkowski dalej będzie wspierać Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy.” – zadeklarował Ostrowski.
Czas na gościa specjalnego, znanego w całej Polsce autora tekstów piosenek oraz poetę Jacka Cygana, który w tym roku będzie prowadzącym 11. Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy. Do dziś Cygan wspomina tragicznie zmarłego wokalistę. „Andrzej Zaucha trenował kajakarstwo, ale wybrał jednak muzykę, choć cały czas podkreślał swoją sportową przeszłość. Zaucha urodził się jako genialny wokalista, posiadał umiejętność świetnego frazowania. Miał swoją koncepcję piosenki. Ten festiwal jest ważny, ponieważ nikt wcześniej nie chciał zorganizować takiego wydarzenia, a także jest on skierowany do młodych ludzi. Napisałem dla niego dwie piosenki i zawsze wracam do nocy, w której czekaliśmy na Andrzeja Zauchę, który wracał z koncertu w Gdańsku, aby nagrać utwór. Z reguły trwa to godzinami, a sam Zaucha zrobił w jednej próbie. Koncepcja festiwalu, w którym młodzi ludzie zmagają się z piosenkami Andrzeja Zauchy, jest świetna. Dzień przed koncertem (2 czerwca, godz. 17:00) w City Hotelu odbędzie się mój wieczór autorski, w którym powrócimy do piosenki „C’est La Vie” oraz zaprezentuję moje wiersze. Nie wiem jak dyrektor Wolsztyński zrobił to, że udało mu się zaprosić takie gwiazdy jak Monika Brodka, Igor Herbut czy Michał Szpak, ale to znaczy, że Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy ma dużą renomę w środowisku muzycznym.” – podsumował Cygan.
Na koniec głos zabrał przedstawiciel Teatru Barakah, aktor Paweł Wolsztyński, który przybliżył przedstawicielom mediów spektakle towarzyszące festiwalowi. „Krakowski Teatr Barakah przyjedzie do Bydgoszczy z dwoma spektaklami. Jednym z nich będzie „Elling”, który opowiada o losach dwóch mężczyzn, którzy opuszczają dom specjalnej troski w Norwegii i są zmuszeni do przystosowania się do życia w wielkim mieście. Jest to spektakl o małych rzeczach, o których na co dzień się zapomina, a są bardzo ważne. Na podstawie powieści zrealizowano film, który był nominowany do Oskara. Drugi to „Quo Vadis Magiczny Prodiżu” kabaret muzyczny Noce waniliowych myszy mówiące o życiu politycznym w różnych miastach w Polsce, w tym wypadku będzie to Kraków i Bydgoszcz. Na pewno pojawi się pan Twardowski. Osadzone jest to w czasach PRL-u, gdzie postać Alladyna przypominać będzie Andrzeja Zauchę. Podobny jest do internetowego cyklu „Ucho prezesa”. Muzykę napisała pani Renata Przemyk, która w tym roku obchodzi trzydziestolecie kariery artystycznej. Chcemy pokazać w Bydgoszczy coś innego, aby zachęcić mieszkańców do rozwoju kulturalnego.” – opowiedział Paweł Wolsztyński.
Przypominamy o cały czas trwającej sprzedaży biletów na koncert galowy oraz na spektakle. Bilety do nabycia w serwisie www.ebilet.pl, www.ticketmaster.pl oraz w salonach sieci Empik.

fot. M. Bosiacki